فیلم سینمایی فانوس دریایی The Lighthouse | بلاگ

فیلم سینمایی فانوس دریایی The Lighthouse

ساخت وبلاگ

امکانات وب

فیلم سینمایی فانوس دریایی The Lighthouse

فیلم فانوس دریایی بدون سانسور

در این مطلب به نقد و برسی و فیلم سینمایی the lighthouse و همچنین خلاصه ای از داستان جذاب و مهیج فیلم the lighthouse می پردازیم. در ادامه به بررسی تریلر فیلم، دیالوگها، فیلمنامه و بازیگران فیلم خواهیم نشست.

 

بازیگران فیلم the lighthouse

 

  • Willem Dafoe
  • Robert Pattinson

 

خلاصه داستان the lighthouse

 

دانلود فیلم the lighthouse با زیرنویس فارسی چسبیده

داستان فیلم فانوس دریایی در سال 1890 رخ می دهد و روایتگر قصه یک نگهبان فانوس دریایی تندخو به نام توماس ( ویلیام دافو ) است که همکاری تازه کار به نام افریم ( رابرت پتینسون ) او را در اینکار همراهی می کند. افریم در مقایسه با توماس اختیارات کمتری در کار دارد و اغلب کارهای حاشیه ای و سخت تر به او سپرده می شود. اما زمانی که آنها قصد ترک محل را دارند با طوفانی سهمگین مواجه می شوند که نجات شان از شرایط را غیرممکن می سازد و...

 

فیلمنامه فیلم the lighthouse

 

پایان فیلم فانوس دریایی

فیلم the lighthouse « فانوس دریایی » در بخش فیلمنامه نیز یکی از بی نقص ترین آثار سال به شمار می رود. اثری که تنها با دو بازیگر ساخته شده و در لوکیشنی بسیار محدود روایتگر جنون دو انسانی است که بر حسب شرایط، بصورت دائم در حال تغییر و در کشمکش با ذات خود هستند. در واقع « فانوس دریایی » روایتی اگزیستانسیالیستی از قصه آشنای نگهبانان فانوس دریایی است که روایت های قدیمی مستند درباره آنان فراوان است. روایت هایی که آنان را در تقابل و کشمکش با خود برای رستگاری در فیلم the lighthouse بیان می کنند اما در نهایت آنچه که نصیب شان می شود تسلیم در برابر شرایط و رسیدن به مرز جنون است که سرانجام شان همواره ترسناک بوده است.

اولین دیالوگ های فیلم the lighthouse را بر سر میز شام توسط یکی از کرکترهای فیلم می‌شنویم. باز هم در این لحظه باید یک توقفی داشته باشیم و دیالوگ های مفهومی و قابل تامل توماس ویک را در این لحظات بشکافیم. او می‌گوید “باشد که اگر مغلوب مرگ شدیم و کف اقیانوس بسترمان شد، خدایی که صدای امواج خروشان را میشنوی، روح ملتمس ما را نجات ده”  که در طول فیلم نیز بارها و بارها با این جملات مواجه می‌شویم و که از خط به خط آن می‌توان برداشت‌هایی کرد.

 

نقد فیلم the lighthouse

 

نقد فیلم the lighthouse

فیلم the lighthouse « فانوس دریایی » در بخش های فنی نیز در لیست ارزشمندترین آثار سال قرار می گیرد. فیلمبرداری فوق العاده اثر که در آن تاکید بسیار زیادی بر سایه ها شده، بی شک مفهوم اکسپرسیونیسم در سینما و مهفوم بازی با سایه ها را تداعی می کند که البته با حال و هوای ساخت اثر که مشابه آثار صامت سینماست بی ارتباط نیست. در لوکیشن محدود و نسبت تصویر خاص فیلم the lighthouse می توان قاب بندی های استادانه ای یافت که جزئیات در آن فراوان هستند و بدون شک یک کلاس درس برای فیلمسازان محسوب می شود. جزئیات صحنه ای که بی نیاز از نور کافی هستند و می بایست بصورت مستقل و در برخی دقایق حتی تحت تاکید بیشتر بر به تصویر کشیدن سایه، خود را به نمایش بگذارند. قطعاً فیلمبرداری فیلم the lighthouse « فانوس دریایی » را می توان یک هنر خالص در هنر تصویربرداری نامگذاری کرد.

در نقد فیلم فانوس دریایی 2019 باید این نکته را بیان کرد که در کنار تمام ویژگی های ارزشمندش، بازی های فوق العاده ای نیز از دو بازیگر اصلی خود گرفته است. ویلیام دافو که همواره یکی از بهترین بازیگران سینما در چند دهه اخیر بوده، در اینجا نیز بازی بی نظیری از خود به نمایش گذاشته است و مانند همیشه بهترین است. اما نکته جالب و مهم در فیلم the lighthouse نه بازی همیشه عالی دافو که حالا دیگر ما را غافلگیر نمی کند، بلکه بازی عالی رابرت پتینسون در نقش افریم است که با فاصله بسیار زیاد، بهترین نقش آفرینی وی در دوران بازیگری اش محسوب می شود. پتینسون در تمام سالهای اخیر تلاش کرده تا تصویر نامطلوب خود در سری فیلمهای « گرگ و میش » را از ذهن تماشاگران پاک کند و به نظر می رسد فیلم the lighthouse « فانوس دریایی » بهترین لحظه برای اثبات این موضوع  است که باید پتینسون را بیش از آنچه که پیش از این ذر ذهن مان می پنداشتیم جدی بگیریم. سیر تحول افریم از فردی ساکت و درون گرا به انسانی سراسر جنون و خشم، روندی بود که پتینسون به بهترین شکل ممکن آن را واقعیت بخشیده و شایسته تحسین است. لازم به ذکر است که پایان فیلم The Lighthouse بسیار زیباست.

به نوشته یکی از منتقدان:

“حتی اگر ظاهر فیلم the lighthouse «فانوس دریایی» آن‌قدر فریبنده باشد که نتوانید ساختار بی‌نظیر داستان آن را تشخیص دهید، توانایی اگرز برای به تعادل درآوردن روایت‌گویی خاص‌اش را نمی‌توانید نادیده بگیرید. هنر زیادی می‌خواهد تا بتوان مخاطب را اینطور دو به شک نگه داشت: قطعا یک نفر از میان این دو شخصیت در فیلم the lighthouse در حال دیوانه شدن است، اما کدام یک از آن‌ها؟ یا شاید خود ما هستیم که داریم دیوانه می‌شویم؟ ما یا همه چیز را از دید ویک می‌بینیم، که وینسلو را به عنوان یک خطر درنظر می‌گیرد و یا اینکه از دید وینسلو که تصور می‌کند ویک غیرقابل تحمل به خاطر وسواس زیادش نسبت به نور خیره‌کننده‌ی فانوس دریایی دیوانه شده است. در هر صورت نمی‌توانیم بفهمیم کدام دید درست است. یک فیلم‌بردار ضعیف ممکن بود هر از چند گاهی نشانه‌‌هایی به مخاطب بدهد تا تشخیص اینکه کدام سمت ماجرا درست است را‌ آسان‌تر کند، اما اگرز ترجیح می‌دهد مخاطب را میان دو شخصیت گیر انداخته و او را به آرامی دیوانه کند.”

 

تریلر فیلم the lighthouse
 
نقد فیلم the lighthouse

کمپانی A24 اولین تریلر رسمی فیلم The Lighthouse (فانوس دریایی) را منتشر کرد که در این تریلر شاهد فضایی مرموز با موسیقی جالبی بودیم. حال در جدیدترین اخبار سینما و تلویزیون، تریلر دیگری از این فیلم ترسناک مورد انتظار و تحسین شده منتشر شده است. در دومین تریلر فیلم The Lighthouse شاهد تصاویر جدیدی هستیم که بار دیگر دو نگهبان فانوس دریایی را مشاهده می‌کنیم که در آستانه جنون و دیوانگی قرار گرفته‌اند و به نظر می‌رسد که این فیلم شانس زیادی برای حضور در فصل جوایز دارد. فیلم The Lighthouse اخیرا در جشنواره فیلم تورنتو نیز نمایش داده شده است. پیش از این، این فیلم ترسناک در جشنواره فیلم کن امسال نمایش داده شده و با تحسین منتقدان مواجه شده بود.

تماشای تریلر فیلم فانوس دریایی در آپارات

 

سخن پایانی
 
فیلم The Lighthouse را می‌توان بهترین فیلم امسال به حساب آورد آن هم در حالی که با بودجه‌ای کمتر از آثار فاخری که امسال بر پرده سینما خوش درخشیدند. فیلمی که سال ۲۰۱۹ را در سطح بالاتری از دیگر سال‌های سینما در دهه اخیر معرفی می‌کند و به عنوان برگ برنده و شگفتی امسال شناخته می‌شود. شاهکاری در سینما که شاید حتی کمتر از تعداد انگشتان یک دست، در این دهه به زبان آوردم و فیلمی را لایق چنین درجه بالایی نمیدیدم.رابرت اگرز خود را بار دیگر با دوز بالاتری اثبات کرده است و بیننده را باز به وجد می‌آورد. کارگردانی که توانست چندین برابر قدرتمندتر از گذشته بازگردد و چه بازگشت لذت بخشی. پس اگر می‌خواهید ذهنتان منفجر شود و دیوانگی را با پوست و گوشت خود حس کنید، “فانوس دریایی” را به هیچ وجه از دست ندهید، بهتر بگویم بهترین فیلم امسال فیلم the lighthouse را از دست ندهید.
 
لطفا نظرات خود را برای ما ارسال کنید.
فیلم های بیشتر در اینجا
 
 
 
 
 
 

 

فیلم و سریال...
ما را در سایت فیلم و سریال دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : mina بازدید : 304 تاريخ : يکشنبه 29 فروردين 1400 ساعت: 20:22

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :