فیلم سینمایی جوکر 2019 Joker؛ نقد و برسی و خلاصه داستان | بلاگ

فیلم سینمایی جوکر 2019 Joker؛ نقد و برسی و خلاصه داستان

ساخت وبلاگ

امکانات وب

فیلم سینمایی جوکر 2019 Joker؛ نقد و برسی و خلاصه داستان

فیلم سینمایی جوکر

در این مطلب قصد داریم به نقد و بررسی فیلم جوکر Joker بپردازیم. همچنین خلاصه ای از داستان جذاب فیلم سینمایی جوکر را برای شما بازگو خواهیم کرد.

درباره فیلم جوکر:

فیلم جوکر

ساخت فیلم جدید جوکر مستقل درباره شخصیت جوکر یکی از جنجالی ترین اتفاقات سینمایی سال 2019 محسوب می شود.تاد فیلیپس کارگردان این اثر پیش از اکران گفته بود « جوکر » با فیلمهایی که تا پیش از این، از شخصیت های کامیک بوکی اقتباس شده بطور کامل تفاوت دارد و آماده هرگونه حمله و جبهه گیری ها می باشد! همین اظهار نظر کافی بود تا توجهات به « جوکر » جلب شود و همگان منتظر بمانند تا ببینند آیا اینبار این شخصیت خواهد توانست پس از موفقیت در فیلم « شوالیه تاریکی »، به توفیقی مجدد در سینما دست یابد یا خیر.

این مسیر البته با موفقیت های غیرمنتظره فیلم در جشنواره ونیز همگان را حیرت زده کرد. جشنواره ونیز که از آن به عنوان یک جشنواره هنری یاد می شود و در سالهای گذشته جوایز خود را به آثاری اختصاص داده که جنبه های هنری آنها برجسته تر بوده، اینبار در حرکتی غیرقابل پیش بینی جایزه بهترین فیلم خود را به « جوکر » اختصاص داد تا فیلم جوکر تبدیل به نخستین اثر سینمایی کامیک بوکی شود که توانسته از یک جشنواره معتبر جایزه بهترین فیلم را دریافت نماید. اما حاشیه های پایان ناپذیر « جوکر » حتی پس از پایان یافتن جشنواره ونیز پابرجا ماند و آن هشدارهای نهادهای امنیتی پیش از اکران فیلم بود.

بازیگران فیلم جوکر:

 • واکین فینیکس در نقش آرتور فلک/جوکر
 • رابرت دنیرو در نقش موری فرانکلین
 • زازی بیتز در نقش سوفی دوموند
 • فرانسس کانروی در نقش پنی فلک
 • برت کالن در نقش توماس وین
 • مارک مارون در نقش جین یوفلند
 • گلن فلشلر در نقش رندال
 • لی گیل در نقش گری
 • برایان کالن در نقش همکار آرتور
 • بیل کمپ در نقش کارآگاه گریتی
 • شی ویگام در نقش کارآگاه برک
 • جاش پیس در نقش هویت وان
 • دانته پریرا-اولسون در نقش بروس وین
 • داگلاس هاج در نقش آلفرد پنیورث
 • کری لوئیس پیوترلو در نقش مارتا وین
 • برایان تایری هنری در نقش کارل

خلاصه داستان فیلم جوکر:

joker

داستان فیلم جوکر در سال ۱۹۸۱ جریان دارد، زمانی که آرتور فلک به همراه مادرش پنی در شهر گاتهام زندگی می‌کنند و آرتور به عنوان یک دلقک استخدامی مشغول به کار است. شهر در اثر بیکاری، جرم و جنایات و مشکلات اقتصادی در حال فروپاشی است و بسیاری از مردم به سبب این مشکلات فقیر شده‌اند.

آرتور از یک اختلال عصبی رنج می‌برد و این اختلال باعث شده تا او در زمان‌های نامناسب و بی‌جا بخندند. آرتور به خاطر همین موضوع به طور مرتب به یک مددکار خدمات اجتماعی مراجعه می‌کند و از او داروهایی را دریافت می‌کند. در مقطعی از داستان فیلم جوکر، آرتور پس از این که در کوچه‌ای توسط گروهی از بچه‌های خیابانی مورد ضرب و شتم قرار گرفت، همکار او یعنی رندال اسلحه‌ای را به منظور محافظت به او قرض داد. آرتور همچنین در مقطعی با همسایه آپارتمانی خود یعنی سوفی که مادری مجرد است دیدار کرد و او را به استندآپ کمدی خود دعوت کرد.

زمانی که آرتور در بیمارستانی مشغول اجرا و سرگرم کردن کودکان بود، اسلحه‌ی او از جیبش خارج شد و به زمین افتاد. آرتور به خاطر این نقض آشکار از کار خود اخراج شد. رندال به دروغ گفت که آرتور خودش اسلحه را خریده است. پس از آن آرتور برای بازگشت به خانه به مترو رفت اما او در یک واگن خلوت توسط سه تاجر مست که متعلق به شرکت وین بودند، مورد آزار و ضرب و شتم قرار گرفت. او برای دفاع از خود به دو نفر از آن‌ها شلیک کرد و نفر سوم را نیز در حین فرار مورد شلیک قرار داد. این قتل‌ها به طور ناخواسته یک جنبش اعتراض‌آمیز علیه ثروتمندان گاتهام را آغاز کرد، و معترضان بر اساس آن قاتل ناشناس ماسک‌های دلقک بر صورت خود گذاشتند. مدتی بعد آرتور متوجه شد که بودجه‌های مربوط به برنامه خدمات اجتماعی نیز کاهش یافته است و به این ترتیب او دیگر قادر به ملاقات با مددکار اجتماعی و دریافت داروهای خود نیست....

فیلمنامه فیلم جوکر:

فیلم جوکر

فیلیپس و سیلور فیلم‌نامه جوکر را در سال ۲۰۱۷ نوشتند و روند نوشتن آن حدود یک سال طول کشید. به گفته تهیه‌کننده‌ی فیلم جوکر یعنی اما تیلینگر کاسکوف، تایید این فیلمنامه از طرف برادران وارنر مدتی به طول انجامید که بخشی از این تاخیر به خاطر نگرانی در مورد محتوای آن بود. بر اساس گفته فیلیپس گرچه مضامین فیلمنامه ممکن است انعکاسی از جامعه مدرن باشد، اما قرار نبوده که این فیلم جوکر سیاسی باشد. در حالی که قبل از این جوکر در چندین فیلم ظاهر شده بود، اما فیلیپس فکر می‌کرد که امکان تولید یک داستان جدید از این شخصیت وجود دارد. وی به نیویورک تایمز گفت: «این تنها تعبیری دیگر است، همانند تعابیر افراد از مکبث».

فیلمنامه فیلم جوکر دارای الهاماتی از فیلم‌های اسکورسیزی همانند راننده تاکسی، گاو خشمگین، سلطان کمدی، و همچنین الهاماتی از سه‌گانه خماری از فیلیپس است. سایر فیلم‌هایی که فیلیپس برای مطالعه شخصیت از آن‌ها بهره گرفته است فیلم‌های دهه‌ی ۱۹۷۰ مثل سرپیکو (۱۹۷۳) و دیوانه از قفس پرید (۱۹۷۵)، و فیلم صامت مردی که می‌خندد (۱۹۲۸) بوده است. فیلیپس اعلام کرده است که جوکر جدا از لحن، با فرم کارهای قبلی او مثل خماری تفاوتی ندارد.

نقد فیلم جوکر:

فیلم جوکر

بی تردید جوکر یکی از پر طرفدارترین ضد قهرمان های دنیای دی سی است که تاکنون بازیگران مختلفی لباس او را به تن کرده اند، از سزار رومرو که آغازگر بوده، تا جک نیکلسون که بازی اش چنان بود که گویی براساس زندگی خودش ساخته شده، هیث لجر که برای بازی در این نقش پس از مرگش برنده جایزه اسکار شد و توانست لایه های شخصیت غیر منتظره یک ضد قهرمان دیوانه را به تصویر بکشد و جرد لتو که می تواند فراموش شدنی باشد.

این بار واکین فینیکس در قالب جوکر تاد فیلیپس و با اجرای تاثیرگذار خود در نقشی پیچیده توانسته در حد و اندازه اسکار ظاهر شده و جایزه شیر طلایی جشنواره فیلم ونیز امسال را برای این اثر به ارمغان آورد.

جوکر فیلمی مستقل و متفاوت از شخصیت های جوکری است که تاکنون دیده ایم و فیلیپس که اثری همچون خماری را در کارنامه حرفه ای خود دارد این بار با الهام گرفتن از برخی آثار اسکورسیزی همچون راننده تاکسی و پادشاه کمدی و فیلم های ارتباط فرانسوی و سرپیکو توانسته فیلمی فراتر از یک اثر سینمایی خلق کند.

فیلم جوکر در واقع یک مطالعه روانشناختی مدرن و بسیار جسورانه از فردی تنها و بیمار است و لایه های شخصیتی او و خشمی که روز به روز و با حوادث مختلف افزایش می یابد را به تصویر کشیده است.

فضای داستان نه در هیچ یک از دنیاهای دی سی یا دنیای تخیلی دیگری، بلکه در شهر گاتهام شکل گرفته که نابرابری درآمد، خشونت و نارضایتی در آن بیداد می کند و ظلم طبقه ثروتمند و خشم حاشیه نشینان بر جامعه حاکم شده است، در چنین محیطی آرتور که کمترین بدبختی او ضرب و شتم توسط اراذل و اوباش است به دلیل تحقیر و یاسی که قادر به تحمل آن نیست دست به اسلحه برده و به این نتیجه می رسد که استعدادش نه در اجرای کمدی بلکه در خشونت می باشد.

و در آن زمان است که فیلم جوکر به فیلم ترسناکی تبدیل می شود که گرچه حوادث خشن آن بسیار اندک است اما خشونتی واقعی را به تصویر می کشد.

جوکر خالی از طنز نیست، از کارگردان فیلم خماری چیزی جز این نیز انتظار نمی رود اما طنز خاص جوکر ترکیبی از طنز خنده دار و طنز عجیب و غریب است که نمی توان گفت در کدام نقطه یکی به پایان می رسد و دیگری آغاز می شود، چیزی که در سایر فیلم های کمیک نمی توان آن را مشاهده کرد.

جوایز و افتخارات فیلم جوکر:

 • برنده جایزه شیر طلایی بهترین فیلم در جشنواره ونیز
 • پرفروش ترین فیلم درجه R کل تاریخ سینما
 • رتبه 14 لیست 250 فیلم برتر imdb با امتیاز 8.7

جمع بندی:

فیلم جوکر 2019، یکی از بهترین و البته پرحاشیه‌ترین فیلم‌های سال‌های اخیر هالیوود، در عوامل فنی و بازیگری، حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. فیلمنامه آن متفاوت از دیگر آثار کلیشه‌ای و کم ارزش ابرقهرمانی هست و ما را به خوبی، همراه خود می‌کند. در زمینه پیام و مفهوم هم بسیار قوی ظاهرشده و می‌توان چند ده برداشت مختلف از آن داشت. نظرتان را درباره این فیلم برای ما اارسال کنید.

مشاهده فیلم های بیشتر در اینجا

 

 

 

 

 

 

فیلم و سریال...
ما را در سایت فیلم و سریال دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : mina بازدید : 558 تاريخ : پنجشنبه 2 ارديبهشت 1400 ساعت: 18:44

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :