دانلود فیلم نجات سرباز رایان - Saving Private Ryan؛ نقد و بررسی | بلاگ

دانلود فیلم نجات سرباز رایان - Saving Private Ryan؛ نقد و بررسی

ساخت وبلاگ

امکانات وب

دانلود فیلم نجات سرباز رایان - Saving Private Ryan؛ نقد و بررسی

فیلم نجات سرباز رایان

در این مطلب به نقد و بررسی فیلم نجات سرباز رایان خواهیم پرداخت. در ادامه لینک مستقیم  دانلود فیلم Saving Private Ryan زبان اصلی با زیر نویس فارسی و دوبله شده در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

معرفی فیلم نجات سرباز رایان:

فیلم نجات سرباز رایان نام فیلمی جنگی حماسی محصول سال ۱۹۹۸ می‌باشد که به کارگردانی استیون اسپیلبرگ و نویسندگی رابرت رودات ساخته شده‌است. داستان این فیلم در طول نبرد نرماندی در جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد. ۲۷ دقیقه آغازین فیلم که رسیدن نیروهای متفقین به فرانسه در ۶ ژوئن ۱۹۴۴ را نشان می‌دهد، بسیار مشهور است. تام هنکس در نقش کاپیتان جان میلر به همراه هفت سرباز دیگر مأموریت می‌گیرند تا سرباز جیمز فرانسیس رایان را پیدا کنند و به خانه برگردانند. او سه برادر داشته که همگی در جنگ کشته شده‌اند و به دستور فرمانده کل ارتش، رایان می‌تواند به پیش مادرش بازگردد.

خلاصه داستان فیلم Saving Private:

فیلم با نشان دادن سکانسی از حضور یک سرباز جنگ جهانی دوم به همراه خانواده‌اش، در گورستان کشته‌شدگان نبرد نرماندی، آغاز می‌شود. سپس صحنه به روز ۶ ژوئن ۱۹۴۴ روز نبرد نرماندی می‌رود. سربازان آمریکایی برای پیاده شدن در ساحل اوماها در نرماندی در فرانسه که به دست آلمانی‌ها اشغال شده‌است آماده می‌شوند. قایق‌ها به ساحل می‌رسند و سربازها بیرون می‌روند. در همان لحظات نخست ورود سربازان، آلمانی‌ها به روی آنان آتش باز می‌کنند و بسیاری از سربازان کشته می‌شوند. کاپیتان جان اچ. میلر (تام هنکس) به همراه چند تن از سربازان دیگر، سعی می‌کنند تا خطوط دفاعی ساحلی را بشکنند.

در سکانس بعدی، دفتر جرج مارشال، فرمانده کل ارتش ایالات متحده آمریکا، نشان داده می‌شود. به او خبر می‌دهند که سه تن از چهار برادر از خانواده رایان در جنگ کشته شده‌اند و مادر آن‌ها در یک روز، خبر مرگ آن‌ها را دریافت کرده‌است. آن‌ها متوجه می‌شوند که فرزند چهارم و کوچک‌تر، جیمز فرانسیس رایان، در جایی در نرماندی، گم شده‌است. او بعد از خواندن نامه بیکسبی که از طرف آبراهام لینکلن برای خانم بیکسبی نوشته شده بود، دستور می‌دهد تا سرباز رایان را هر چه زودتر پیدا کنند و او را به خانه بازگردانند و ....

بازیگران فیلم نجات سرباز رایان:

 • Tom Hanks (تام هنکس)
 • Matt Damon ( مت دیمون)
 • Tom Sizemore (تام سیزمور)
 • Vin Diesel (وین دیزل)

نقد فیلم Saving Private Ryan:

در آغاز وقایع روز دی (D-Day) به تصویر کشیده میشود: در ششم جون 1944 بزرگترین عملیات آبی خاکی تاریخ انجام شد که به "نبرد نرماندی" مشهور است. در این روز  تاریخی قوای متفقین در سواحل فرانسه پیاده میشوند تا جبهه جدیدی در برابر آلمان بگشایند. این نیروها بلافاصله در برابر "دیوار آتلانتیک" قرار گرفتند. دیوار آتلانتیک به مجموعه ای از سنگرها و استحکامات نظامی گفته میشود که به فرمان هیتلر و توسط مارشال رومل در سواحل غربی اروپا ایجاد شده بود تا درحالیکه قوای اصلی آلمان در جبهه شرق مشغول نبرد با روسیه هستند مانع از نفوذ متفقین در غرب شود. مدافعین آلمانی تحت تاثیر عملیات های ایذایی و ضدجاسوسی متفقین تصور میکردند که آمریکائیها ساحل پادوکاله را برای حمله در نظر میگیرند و عمده قوای خود را آنجا متمرکز کرده بودند. شرایط آب و هوایی نیز به گونه ای بود که تصور نمیشد متفقین چنین روزی را برای حمله برگزینند. در این روز مارشال رومل برای ملاقات خانواده اش به مرخصی رفته بود و در آن ساعت هیتلر که شخصا فرماندهی نیروهای ذخیره را بر عهده داشت خوابیده بود و کسی از اطرافیانش جرات بیدار کردن او را پیدا نکرد! به این ترتیب حدود یکصد و پنجاه و شش هزار نفر از قوای متفقین تحت فرماندهی ژنرال آیزنهاور وارد سواحل نرماندی میشوند، عملیاتی که تنها در روز اول حدود سه هزار آمریکایی را به کام مرگ میفرستد.

کارگردان با تصویرسازی و استفاده از تکنیک دوربین لرزان دستی وقایع میدان نبرد را به مخاطب مینمایاند: درحالیکه شناورهای متفقین به ساحل نزدیک میشوند مدافعین آلمانی از درون سنگرهای بتونی به آنها شلیک میکنند و سربازانی که امید به زندگی در آنها به چند دقیقه کاهش پیدا کرده است به دعا متوسل میشوند. در ادامه و پس از استقرار در ساحل سروان میلر(تام هنکس) به ماموریتی نامتعارف اعزام میشود که طی آن قرار است سرباز جیمز رایان(مت دمون) را از جبهه جنگ بیرون کشیده و به نزد مادرش در آمریکا باز گرداند.

به گمان سرباز ریبن عضو گروه انجام چنین ماموریتی کاملا بیهوده است، چراکه همه سربازان مادر دارند و  اظهار میکند: "کدام منطق میگوید که هشت نفر باید جان خود را به خاطر یکنفر به خطر بیندازند؟!" درمقابل میلر در انجام این ماموریت مصمم است و آنرا بخشی از هدف اصلی خود میداند که همانا پیروزی در جنگ است، اما او نیز دچار شک و تردید شده و امیدوار است که رایان ارزش چنین تلاشی را داشته باشد! میلر در مسیر خود خلبانی را ملاقات میکند که پس از سقوط بیست و دو نفر از سرنشینان هواپیمایش کشته شده اند تنها به این دلیل که برای حفاظت از جان یک ژنرال به بدنه هواپیما ورق های فولادی جوش داده اند! به زعم فیلم جنگ منطق خاص خود را دارد که با هیچ معیار دیگری قابل ارزیابی نیست!

سرجوخه آپهام( جرمی دیویس ) نظامی اخلاق مداری است که به دلیل نقشه خوانی و تسلطش بر زبان های فرانسوی و آلمانی توسط میلر به گروه میپیوندد. آپهام مشغول نگارش کتابی در خصوص پیوندهای برادری در جنگ است و از منظری اخلاق گرایانه به مقوله جنگ مینگرد. او با اسیر آلمانی دستگیر شده توسط جوخه طرح دوستی میریزد و مانع اعدامش میشود اما اسیر آلمانی از موقعیت استفاده میکند و میگریزد. در ادامه آپهام این سرباز آلمانی را در صفوف دشمن میبیند که همرزمانش را بیرحمانه میکشد. پس از فراز و نشیب های فراوان دوباره همان شخص را به اسارت میگیرد اما اینبار در کشتنش درنگ نمیکند و به این ترتیب به درک جدیدی از جنگ و  نظام اخلاقی حاکم بر آن میرسد.

میلر شخصیت مرموزی دارد و به همین دلیل اعضای گروه بر سر گذشته او با یکدیگر شرطبندی کرده اند. در نهایت کنجکاوی ها به پایان میرسد و میلر برای توجیه نیروهای خود میگوید که در آمریکا معلم انشاء و مربی بیس بال بوده است. میلر از جنگ اظهار بیزاری میکند و اذعان میکند که با کشتن هر یکنفر از خانه دورتر میشود. در جریان فیلم دست سروان میلر میلرزد تا نشان دهد که شخصیت او با جنگ و آدم کشی همخوانی ندارد. به نظر میرسد حتی گروهبان هورواث ( تام سایزمور )که ظاهرا برای جنگ ساخته شده و خاک کشورهایی که در آن جنگیده را با خود به یادگار میبرد در ذات خود با مقوله جنگ بیگانه است!! فیلم نشان میدهد که چگونه انسانها ناخواسته در موقعیت هایی  قرار میگیرند تا مرتکب اعمالی شوند که با فطرت و سرشت آنها همخوان نیست.

جوایز و افتخارات فیلم نجات سرباز رایان:

 • برنده اسکار بهترین کارگردانی
 • برنده اسکار بهترین تدوین صدا
 • برنده اسکار بهترین صداگذاری
 • برنده اسکار بهترین تدوین
 • برنده اسکار بهترین فیلمبرداری
 • نامزد اسکار بهترین فیلم
 • نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد
 • نامزد اسکار بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی
 • نامزد اسکار بهترین چهره پردازی
 • نامزد اسکار بهترین موسیقی

دانلود فیلم Saving Private Ryan:

دانلود فیلم Saving Private Ryan با زیرنویس فارسی بدون سانسور

دانلود فیلم سرباز رایان با دوبله فارسی از فیلیمو

برای مشاهده فیلم های بدون سانسور و زیرنویس فارسی و فیلم های زبان اصلی به صفحه اول سایت ما سر بزنید.

کلام آخر:

 در مجموع فیلم نجات سرباز رایان  فیلم موفقی محسوب میشود که جوایز بسیاری از جمله بهترین کارگردانی آکادمی اسکار را به خود اختصاص داده است. اسپیلبرگ با ساخت این فیلم نشان میدهد که ذائقه تماشاگران را به خوبی میشناسد و توانایی بالایی در جذب مخاطب عام سینما دارد. همین ویژگی او را به پولسازترین کارگردان تاریخ سینما تبدیل کرده است.

فیلم و سریال...
ما را در سایت فیلم و سریال دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : mina بازدید : 327 تاريخ : چهارشنبه 15 ارديبهشت 1400 ساعت: 15:23

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :