نقد و بررسی فیلم مرد آزاد (Free Guy) | بلاگ

نقد و بررسی فیلم مرد آزاد (Free Guy)

ساخت وبلاگ

امکانات وب

نقد و بررسی فیلم مرد آزاد (Free Guy)

فیلم مرد آزاد (Free Guy) روایتی از زندگی یک کارمند بانک با بازی رایان رینولدز است؛ ماجرای این اثر از لحظه‌ای شروع می‌شود که شخصیت اصلی قصه متوجه می‌شود زندگی او در یک بازی ویدیویی جریان دارد. برای نقد و بررسی فیلم مرد آزاد با ما همراه باشید.

 

خلاصه داستان فیلم مرد آزاد

یک کارمند بانک کشف می‌کند که در واقع یک شخصیت پس‌زمینه‌ای در یک بازی ویدیویی با تکنیک جهان باز است. او تصمیم می‌گیرد که از این به بعد قهرمان داستان خودش باشد؛ داستانی که خودش برای خودش بازنویسی خواهد کرد. حال در دنیایی که هیچ محدودیتی وجود ندارد، او می‌خواهد به شیوه خودش جهان را نجات دهد؛ قبل از آن‌که خیلی دیر شده باشد.

 

بررسی و نقد فیلم مرد آزاد 2021

نکته جالبی که به چشم می‌آید، شباهت نام کمپانی بازی‌سازی کونامی که تقریباً تمام IPهای قدرتمند خود را نابود کرده، با شرکت بازی‌سازی سونامی است. طراح و سازنده این بازی Free City است؛ بازی که گای یک کارمند ساده بانک در آن حضور دارد.

زندگی او در بیدارشدن از خواب، دیدن اخبار تکراری، صرف نمودن صبحانه تکراری و پوشیدن لباس‌های تکراری برای سرکار خلاصه می‌شود. این روتین کسل‌کننده همچنان ادامه دارد تا زمانی که بازیکنان آنلاین، برای سرقت از بانک وارد آن شوند و گای بتواند نقش خود را در ماجرا ایفا کند. در ادامه نقد فیلم مرد آزاد به نکات جالب‌تری از این فیلم می‌پردازیم.

صاحب کمپانی (با هنرنمایی تایکا وایتیتی) با استفاده غیرقانونی از موتور هوش مصنوعی یک کارمند سابق بانک، موجب رشد هوش مصنوعی گای و سایرین می‌شود. بنابراین حوادث فیلم این‌گونه رقم می‌خورد. مخاطبینی که در دنیای بازی‌های ویدئویی سیر نمی‌کنند، نمی‌توانند با این فیلم ارتباط بگیرند.

در ادامه نقد فیلم Free Guy، باید بگویم، رایان رینولدز که سابقه بازی کاراکتر Deadpool را در کارنامه هنری خود دارد، انتخاب بسیار خوبی برای نقش گای محسوب می‌شود.

فیلم مرد آزاد

 

او کاملاً در نقش خودش فرورفته است و به‌خاطر قدرت طنازی که دارد اکت‌های خوبی را هنگام مطرح نمودن این شوخی‌ها از خود نشان می‌دهد. رایان تقریباً بازی روان و خوبی دارد و طنازی او در دنیای واقعی نیز به ایفای نقش وی بسیار کمک کرده است.

مرد آزاد برای دنیای گیمرها تولید شده است؛ این موضوع کاملاً مشخص است، زیرا تمام جزئیات درون فیلم‌نامه نیز در راستای همین امر به رشته تحریر درآمده است

نکته جالب در نقد فیلم Free Guy، این است که تمام شوخی‌ها و مزه‌های درون دیالوگ‌ها، تحرک بازیگران اصلی و فرعی، همگی به‌طور دقیق با دنیای بازی ارتباط دارند.

حتی از فردی که در پشت‌صحنه دائم با دیوار بر‌خورد می‌کند و دچار گلیچ (مشکلات موقت) می‌شود، تا شوخی‌ها و تکرار یک دیالوگ که از سوی  NPCها شنیده می‌شود.

روند اتفاقات فیلم‌نامه از سرعت بسیار مناسبی برخوردار است و دنیای واقعی و دنیای بازی به‌خوبی از هم جدا و مرزبندی شده‌اند. فیلم، فوکوس اصلی خود را روی قسمت بازی ویدئویی قرار داده و خط داستان در دنیای واقعی بهانه‌ای را برای ادامه داستان زندگی گای به وجود آورده است.

همذات‌پنداری مخاطبین گیمر با فیلم زمانی اوج می‌گیرد که اشاره‌های پی‌درپی به بازی‌های ویدئویی و حضور تعدادی از استریمرهای معروف در فیلم صورت می‌گیرد.

در روایت کلی داستان، پیچ‌وتاب‌هایی وجود دارد. با وجود این پیچیدگی‌ها، فضاسازی‌هایی در فیلم صورت‌گرفته است که مخاطب متوجه می‌شود، در پایان قرار نیست اتفاق دراماتیکی برای گای رقم بخورد. شخصیت‌پردازی افراد واقعی در فیلم، می‌توانست به نحو بهتری صورت بگیرد اما چون «میلی» نقش مهمی را در داستان ایفا می‌کند، بیشتر روی او فوکوس شده است.

در نقد فیلم Free Guy لازم است بگوییم که اوج فیلم شامل چندین اشاره ناگهانی به سری فیلم‌های کمپانی مارول و دیزنی (استودیوی تولیدکننده فیلم فری گای) می‌شود.

 

شاید این موضوع بتواند طرفداران این دنیاهای سینمایی را هیجان‌زده و خوشحال کند، اما سایر مخاطبان احتمالاً گیج خواهند شد.

صحنه‌های شلوغ، جلوه‌های بصری و کامپیوتری دقیق و جزئی، حسابی گیمرها را سر ذوق می‌آورد و به هیجان وامی‌دارد. اما این موضوع در مورد افرادی که گیمر نیستند، متفاوت است زیرا با سؤالاتی زیادی در ذهن خود مواجه می‌شوند و حتی بعضی از صحنه‌ها را درک می‌کنند.

در این فیلم اگر کارگردانی نماها ساده‌تر کار می‌شد و تا این حد برای پرکردن صحنه‌ها به‌وسیله جلوه‌های ویژه تلاش نمی‌کردند، طیف بیشتری از مخاطبان معمولی به سمت این فیلم جذب می‌شدند.

در فیلم Free Guy سکانسی وجود دارد که در آن گای (قهرمان داستان)، طی نبردی که با کلون خودش گیر افتاده، کار غیرقابل‌پیش‌بینی انجام می‌دهد. این سکانس، در نوع خودش جالب است و قابلیت سرگرم‌کنندگی برای مخاطبان دارد. هنگامی که با کمی مکث، در مورد این سکانس فکر می‌کنیم، پی می‌بریم که روایت منطقی داستان انگار چیزی را کم دارد.

منبع: https://www.plaza.ir/140012/314970/best-movies-of-2021/

 

rn فیلم و سریال...

ما را در سایت فیلم و سریال دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : mina بازدید : 220 تاريخ : سه شنبه 30 فروردين 1401 ساعت: 13:22

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :